تاریخچه قهوه

در این مقاله سعی بر آن داریم تا اطلاعاتی در مورد کشف دانه قهوه به شما بدهیم با علم به این موضوع که هیچ کس به طور دقیق نمی داند که چگونه و از چه زمانی قهوه کشف شده است ، اگرچه افسانه های زیادی در مورد منشا آن وجود دارد.

دانه ی قهوه ای که در حال حاضر در سرتا سر دنیا رشد میکند میراث دار درختان قهوه ایست که قرن های پیش در جنگل های فلات اتیوپی رشد می کرده اند.در آن زمان افسانه ای وجود دارد که گله داری به اسم “کالدی” برای اولین بار به پتانسیل بالای این دانه محبوب پی برده است.

کالدی متوجه شد بز های او بعد از خوردن میوه ی درختان خاصی بسیار پر انرژی شده و شب ها دیگر نمی خواهند بخوابند.او این موضوع را با کشیش صومعه محلی در میان گذاشت.کشیش با دانه هایی که از کالدی گرفته بود طبق دستور العمل های صومعه نوشیدنی درست کرد و پس از مصرف آن متوجه شد که طی ساعات طولانی عبادت در عصر و شب او کاملا هوشیار و سر حال است.او این کشف را با سایر راهبان در میان گذاشت و  در این لحظه دانش  این دانه های انرژی زا شروع به شکل گرفتن کرد.

سپس با گذشت زمان قهوه به شبه جزیره عربستان رسید و از آن نقطه سفری آغاز شد که سرتا سر دنیا را طی کرد.

IMG 2700 1024x683 - تاریخچه قهوه

شبه جزیره عربستان

کشت و تجارت قهوه از شبه جزیره عربستان آغاز شد. در قرن پانزدهم ، قهوه در منطقه یمن در عربستان رشد می کرد و در قرن شانزدهم در ایران ، مصر ، سوریه و ترکیه شناخته می شد.

قهوه نه تنها در منازل بلکه در فضا های عمومی- که به اصطلاح قهوه خانه نامیده می شدند- بسیار محبوب بود و مردم برای مصرف آن به آنجا می رفتند.

محبوبیت قهوه خانه ها بی نظیر بود و مردم برای بسیاری از فعالیت های اجتماعی به آنجا می رفتند و قهوه می خوردند.

مشتریان در قهوه خانه ها قهوه می نوشیدند صحبت می کردند ، به موسیقی گوش می دادند ، نمایش تماشا می کردند ، شطرنج بازی می کردند و اخبار را به روز نگه می داشتند. قهوه خانه ها به سرعت به چنان مرکز مهمی برای تبادل اطلاعات تبدیل شدند که غالباً از آنها با عنوان “مدارس حکیمان”((School of wise یاد می شد.با وجود هزاران زائری که هر ساله برای زیارت از سر تا سر جهان به شهر مکه می رفتند دانش این نوشیدنی که به شراب عرب شهرت یافته بود گسترش پیدا کرد.

قهوه در اروپا

مسافران اروپایی که به خاور نزدیک سفر می کردند داستان هایی در مورد یک نوشیدنی سیاه غیر معمول تعریف می کردند و بدین صورت در قرن هفدهم ، قهوه به اروپا راه پیدا کرد و در سراسر قاره محبوب شد.برخی از مردم با سوءظن یا ترس نسبت به این نوشیدنی جدید واکنش نشان می دادند و آن را “اختراع تلخ شیطان” می نامیدند.روحانیون محلی قهوه را هنگام ورود به ونیز در سال 1615 محکوم کردند و به شدت نسبت به آن واکنش نشان دادند.این جنجال به حدی بود که از پاپ کلمنت هشتم خواسته شد در این مورد وارد عمل شود.او تصمیم گرفت قبل از اظهار نظر این نوشیدنی را بچشد.او این کار را کرد.طعم آن به حدی خوب بود که پاپ آن را قبول کرد و اجازه مصرف آن را صادر کرد.با وجود چنین جنجال هایی ، قهوه خانه ها به سرعت به مراکز فعالیت اجتماعی و ارتباطات در شهرهای بزرگ انگلیس ، اتریش ، فرانسه ، آلمان و هلند تبدیل شدند. در انگلستان “دانشگاه های پنی”(penny universities) به وجود آمدند ، این نام گذاری به این علت بود که  با پرداخت یک پنی می توان یک فنجان قهوه خریداری نمود و از فضای آن جا استفاده کرد. قهوه جایگزین نوشیدنی های معمول در وعده صبحانه شدکه در آن زمان شراب یا آبجو بود.کسانی که به جای الکل قهوه می نوشیدند صبح ها بسیار سرحال تر و پر انرژی تر بودند و جای تعجب نیست که کیفیت کار آنها بسیار بهبود یافته بود.خدمات نوین صنعت بزرگ قهوه در این زمان شروع به گسترش کرد.در اواسط قرن هفدهم ،بیش از 300 قهوه خانه در لندن وجود داشت که بیشتر آنها مشتریان خاص و همفکری را جذب میکردند مانند بازرگانان،تاجران دلالان و هنرمندان.بسیار از مشاغل و برند های معتبر از دل همین قهوه خانه ها بیرون آمدند و رشد کردند به عنوان مثال Lloyd’s of Londonکه یک برند و مارکت فعال در زمینه بیمه می باشد در قهوه خانه ادوارد لویدز (Edward Lloyd’s) شکل گرفت.

IMG 1806 1024x683 - تاریخچه قهوه

دنیای جدید

در اواسط دهه 1600 قهوه به نیو آمستردام آورده شد که بعداً انگلیسی ها آن را نیویورک نامیدند با وجود گسترش قهوه خانه ها ، چای همچنان نوشیدنی مورد علاقه درنیو آمستردام بود تا سال 1773 ، زمانی که مردم علیه مالیات سنگین چای اعمال شده توسط پادشاه جورج سوم قیام کردند. این شورش که به عنوان مهمانی چای بوستون شناخته می شود، تمایل نوشیدن قهوه به جای چای را بوجود آورد.

توماس جفرسون:

قهوه – نوشیدنی مورد علاقه دنیای متمدن است

مزارع قهوه در سرتاسر جهان

با افزایش تقاضا برای قهوه رقابت شدیدی در سرتا سر جهان برای کشت  و پرورش قهوه بوجود آمد.سر انجام هلندی ها توانستند در نیمه دوم قرن هفدهم به نهال قهوه دست پیدا کنند.آنها ابتدا سعی کردند در هند آنرا پرورش دهند که موفق نشدند.سپس تلاش خود را در باتاویا جزیره جاوا اندونزی ادامه دادند که این بار موفق به کشت قهوه شدند.گیاهان رشد کردند و بدین ترتیب هلندی ها صاحبان صنعت قهوه شدند.آنها کشت درختان قهوه را در جزایر سوماترا و سلبیس هم امتحان کردند که در این مورد هم موفق شدند.

قهوه در آمریکا

در سال 1714 ، شهردار آمستردام یک گیاه قهوه جوان به پادشاه لویی چهاردهم فرانسه هدیه داد. پادشاه دستور داد تا آن را در باغ گیاه شناسی سلطنتی پاریس کاشتند. در سال 1723 ، یک افسر جوان نیروی دریایی ، گابریل دو کلیو یک نهال از گیاه شاه بدست آورد. علی رغم یک سفر چالش برانگیز که همراه با مخاطرات سفر دریایی بود او موفق شد آن را به سلامت به مارتینیک کارائیب منتقل کند.نهال پس از کاشته شدن نه تنها شکوفا شد بلکه عامل گسترش قهوه و تبدیل شدن به 18 میلیون درخت در جزیره مارتینیک طی 50 سال گردید.این نهال در واقع مادر تمام درختان قهوه در سراسر کارائیب،آمریکای جنوبی و مرکزی می باشد.قهوه مشهور برزیلی موجودیت خود را مدیون فرانچسکو دملو (Francisco de Mello Palheta) می داند.او کسی است که توسط پادشاه برای گرفتن نهال قهوه به گویان فرانسه فرستاده شد.فرانسوی ها در خواست او را رد کردند اما همسر حاکم فرانسه که مجذوب فرانچسکو شده بودقبل از رفتن یک دسته گل بزرگ به او هدیه داد که در داخل آن دانه ها ی قهوه به اندازه کافی مخفی شده بود تا آغاز گر صنعت میلیاردی امروز باشد.مسافران و تاجران و حتی استعمارگران قهوه را در دنیا گسترش دادند و  درختان قهوه در  سراسر جهان کاشته شد.مزارع مناطق استوایی و مناطق کوهستانی هم به کشت قهوه روی آوردند،کشور های جدیدی به صنعت قهوه روی آوردند،ثروت های بوجود آمد و منابعی از دست رفت،در پایان قرن هجدهم قهوه به یکی از سود آورترین محصولات صادراتی جهان تبدیل شد و پس از نفت خام قهوه پر تجارت ترین محصول جهان است.

بر گرفته از سایتncausa.org(National Coffee Association USA) 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا