نوشیدنی کاسکارا

کاسکارا چیست؟

کاسکارا گیلاس قهوه یا پوسته جدا شده از دانه های قهوه است. که امروزه با فراوری هایی که روی آن انجام میشود، به عنوان یک نوشیدنی گیاهی بسیار مورد استقبال قرارگرفته است.

جالب است بدانید که به تازگی این نوشیدنی در کافی شاپ ها نیز سرو می شود و طرفدارهای زیادی نیز پیدا کرده است.

برخی کاسکارا را نوعی چای می پندارند اما در واقع کاسکارا چای نیست زیرا از برگ چای درست نمی شود. کاسکارا را می توان نوعی دم نوش گیاهی در نظر گرفت که طعمی شیرین و گس با رایحه‌هایی از گل رز، گیلاس، توت قرمز، انبه و یا حتی تنباکو دارد.

cascara coffee cherry tea made dried skins dried berries coffee plant backgrounds textures cascara 205255326 e1624197766214 - نوشیدنی کاسکارا

روش های فراوری کاسکارا

دو روش برای فراوری کاسکارا وجود دار که باعث می شود از نظر طعمی تا حدودی متفاوت باشند:

  • روش مرطوب
  • روش خشک که به آن روش طبیعی نیز گفته می شود.

روش مرطوب:

در روش مرطوب، ابتدا دانه های نارس قهوه با استفاده از دستگاه جداسازی میشود. سپس با عبور دانه ها از دستگاهی به نام دیپالپر (depulper) پوسته از دانه جدا می شود. حال دوباره باید دانه های قهوه طبقه بندی شوند تا دانه های معیوب از دانه های سالم جدا سازی شوند و در نهایت دانه های قهوه با دستگاه ضد عفونی کننده شستشو داده می شوند تا از آلودگی پاک شوند.

حال پوسته هایی که با دستگاه جداسازی شده بودند خشک می شوند. این مرحله، مرحله بسیار حساسی است زیرا ممکن است پوسته ها دچار قارچ یا کپک شوند. پس این کار با مراقبت و دقت بالا انجام میشود.

روش خشک:

در روش خشک دیگر مراحل غربالگری و جداسازی پوسته انجام نمی شود. میوه های قهوه پس از برداشت خشک می شوند و در روش خشک کردن میوه ها از رطوبت گیر استفاده می شود تا میوه ها دچار کپک و قارچ نشوند. پس از خشک شدن میوه های قهوه عمل جداسازی پوسته از دانه های قهوه انجام میشود.

download 4 1024x576 - نوشیدنی کاسکارا

این دو روش فراوری تفاوت هایی را در شکل ظاهری پوسته و طعم نوشیدنی حاصل از آن ایجاد می کند.

در فرایند مرطوب پوسته ها سالم تر و کامل تر هستند. در حالی که در فرایند خشک پوسته ها شکسته شده و ریزتر هستند. زیرا در روش مرطوب پوسته ها با فشار جدا می شوند ولی در روش خشک با ضربه و شکستن پوسته ها را جدا می کنند.

از لحاظ طعم نیز، کاسکارایی که به روش خشک تهیه می شودطعم میوه ای قوی تری دارد. همچنین رنگ نوشیدنی کاسکارایی که به روش مرطوب فراوری شده روشن تر می باشد.

به دلیل اینکه کاسکارا هایی که در کارخانه تولید می شوند همه به روش مرطوب فراوری می شوند، کاسکارا های موجود در بازار اغلب از نوع مرطوب هستند و در صورتی که به روش خشک فراوری شده باشند حتما روی بسته بندی آن قید می شود.

چطور نوشیدنی کاسکارا را تهیه کنیم؟

نکته مهم در دم آوری کاسکارا که بایستی به آن توجه کرد این است که به هیچ وجه این نوشیدنی نباید جوشانده شود کافی ست پوسته ها حدود 5 دقیقه در آب با دمای پایین تر از نقطه جوش قرار بگیرد. دستورالعمل هایی نیز در خصوص نسبت کاسکارا به آب و جود دارد که توصیه شده 18 گرم کاسکارا با 250 گرم آب تهیه شود. این مقادیر فقط برای دستورالعمل هاست و شما می توانید با توجه به سلیقه این میزان را تغییر دهید.

برخی از افراد هنگام دم آوری کاسکارا به آن دارچین یا زنجبیل هم اضافه می کنند یا برای طعم دهی بیشتر مقداری عسل یا شکر به ان اضافه می کنند که این نیز کاملا به سلیقه شخصی یستگی دارد.

طرز تهیه کاسکارا سرد

برای تهیه کاسکارا به روش سرد کافی ست 6 قاشق چایخوری کاسکارا در 280 گرم آب ریخته شود و 24 ساعت درون یخچال قرار داده شود.

دمنوش گرم کاسکارا

برای تهیه دم نوش گرم کاسکارا، ابتدا آب را ا 93 درجه گرم کنید، در واقع آب باید از جوش افتاده باشد تا پوسته ها نسوزد. سپس به ازای 18 گرم کاسکارا 250 گرم آب اضافه کرده و حدودا 4-5 دقیقه صبر می کنیم تا دم بکشد. در صورتی که طعم قوی تری انتظار داشته باشید زمان دم آوری بیشتری نیاز دارد. و در مرحله آخر تفاله ها از نوشیدنی جدا می شود و نوشیدنی ما آماده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا